Scroll down
Biograficzny / Dramat

RAPORT PILECKIEGO (2023) – seans z AUDIODESKRYPCJĄ

Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku - niemieckim i sowieckim.

biograficzny / dramat

RAPORT PILECKIEGO (2023) – seans z AUDIODESKRYPCJĄ

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

Audiodeskrypcja to technika, która poprzez dodane do ścieżki dźwiękowej opisy słowne umożliwia odbiór filmu osobom niewidomym i słabowidzącym. Zwięzłe opisy scen filmowych pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na ekranie. Osoby z niepełnosprawnością wzroku wyposażone w odpowiednie odbiorniki audiodeskrypcji mogą uczestniczyć w seansie filmowym na równi z innymi widzami.
  • Reżyseria K. Łukaszewicz
  • Czas trwania 117 min.
  • Produkcja Polska
  • Ścieżka dźwiękowa PL

Godziny seansów