Scroll down

10. FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER

festiwal

10. FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER

30 września startuje ogólnopolski FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER. Przed nami wyjątkowa, jubileuszowa 10. edycja. To wielkie święto dostępności, dzięki któremu osoby z różnymi potrzebami, szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, mogą korzystać z dostępnych spektakli, koncertów, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i spotkań. Festiwalowy program tworzą instytucje i organizacje kultury z całej Polski. Przed Nami ponad 200 wydarzeń w Warszawie, Piekarach Śląskich, Nałęczowie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdyni, Lublinie, Toruniu, Opolu, Bydgoszczy, Katowicach, Rzeszowie i Rabce Zdrój!

Kino Zacisze w Piekarach Śląskich przygotowało dwa dostępne wydarzenia.

3 października odbędzie się seans przyjazny sensorycznie dla młodych widzów w spektrum autyzmu i wrażliwych sensorycznie. Zapraszamy również wszystkich widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.  Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku tak, by doświadczenie  oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed seansem nie wyświetlamy reklam i zwiastunów, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można  komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu.

3.10, 17:45 "TEDI I SZMARAGDOWA TABLICA" (2022)

9 października zapraszamy na seans z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki specjalnym odbiornikom widzowie mają możliwość korzystania z audiodeskrypcji czyli słownego opisu filmu. Film będzie również dostępny z napisami dla osób z niepełnosprawnościami słuchu. Napisy bardzo dokładnie odzwierciedlają ścieżkę dźwiękową, oprócz dialogów zawierają niewerbalne wypowiedzi bohaterów jak pomruki, westchnienia, krzyki itp., zawierają również informacje o istotnych dźwiękach, odgłosach, muzyce w tle czy inne informacje ułatwiające identyfikację bohatera.

9.10, 15:00 "JOHNNY" (2022)

Sala kina Zacisze wyposażona jest w pętlę indukcyjną ułatwiającą odbiór filmu osobom z aparatami słuchowymi.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja "Kultura bez Barier".