Scroll down

90. rocznica urodzin… WEEKEND Z POLAŃSKIM [18-20.08]

przegląd filmowy

90. rocznica urodzin… WEEKEND Z POLAŃSKIM [18-20.08]
Z okazji 90. rocznicy urodzin słynnego polskiego reżysera proponujemy 3 seanse filmów Romana Polańskiego z różnych lat poprzedzone prelekcjami filmoznawców.

18.08 (pt.)

19:00 "NÓŻ W WODZIE” (1961) [Polska] – r. R. Polański [90 min.], PL

Przed filmem prelekcję wygłosi Jakub Pudełko - dyrektor Kina Zacisze.

19.08 (sob.)

19:00 „WENUS W FUTRZE” (2013) [Francja] – r. R. Polański [96 min.], NAPISY

Przed filmem prelekcję wygłosi Patryk Chromik - Instytucja Filmowa SILESIA-FILM, kino Kosmos w Katowicach.

Patryk Chromik - absolwent marketingu w kulturze oraz prawa autorskiego, wykładowca na kierunku Zarządzanie kinem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wieloletni programer Kina Kosmos w Katowicach z nastawieniem na tworzenie wydarzeń specjalnych oraz pokazów klasyki. Od lat związany z i kurujacy Ars Independent Festival. W kinie współczesnym zainteresowany ewolucją gatunków oraz wzajemnym przenikaniem się wpływów kinematografii amerykańskiej, europejskich i azjatyckich.

20.08 (niedz.)

19:15 „PRAWDZIWA HISTORIA” (2017) [Francja] – r. R. Polański [110 min.], NAPISY

Przed filmem prelekcję wygłosi Paulina Kwas - Instytucja Filmowa SILESIA-FILM w Katowicach.

Paulina Kwas – filmoznawczyni, pracownica kultury, edukatorka filmowa. Publikowała m.in. w „Kinie” i „Kwartalniku Filmowym”, „Opcjach”, „Filmie” oraz na portalach internetowych i w wydawnictwach zbiorowych. Współpracowała m.in. z Krakowskim Festiwalem Filmowym, Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Etiuda&Anima, Międzynarodowym Festiwalem Kina Niezależnego Off Camera, Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, krakowskim Kinem Paradox oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Prowadziła wykłady i autorskie cykle spotkań na temat historii kina i jego kontekstów. Miłośniczka filmu niemego i Wernera Herzoga. Pracuje w Instytucji Filmowej Silesia Film.